Fair Info

Our History & Family

2015 Auglaize County Fair Board Members

  • Dee Bush
  • Mike Etzkorn
  • Wayne Lybarger
  • Toby Kramer
  • Doug Roediger
  • Reed Shaner
  • Kevin Turner
  • Steve Bushman
  • Amy Felver
  • Lawrence Kill *VP
  • Dru Meyer
  • Mark Ruppert
  • Tom Sharp
  • Steve Turner
  • Ed Doenges *P
  • Ric Hausfeld
  • Tom Knoch
  • Bob Nedderman
  • Herman Seffernick
  • Chris Spellmire
  • Mike Schmerge

*P - President, *VP - Vice President

2017 Auglaize County Fair Board Members

AREA

CHAIRPERSON

ASSOCIATES

Advertising & Publicity

Jack Hayzlett

 

Audit and Finance

Steve Bushman

Tom Sharp,
Doug Roediger,
Tom Knoch,
Amy Felver

Beef Dept.

Steve Turner

Herman Seffernick,
Kevin Snider

Dairy Dept.

Bob Nedderman

Dee Bush,
Kevin Turner,
Doug Roediger

Camping, Commercial. Bldg. & Exhibit Area

Ed Doenges

Mike Etzkorn,
Doug Roediger,
Wayne Lybarger

Executive & Legislative Spellmire

Ed Doengers

Larry Kill,
Toby Kramer,
Chris

Extension Office

Jeff Stachler

Beth Miller

Fine Arts

Kristine Flaute

Larry Kill,
Toby Lee

Free Entertainment Tent

Ed Doenges

Kristine Flaute,
Mike Schmerge,
Tom Sharp,
Bob Nedderman

Grandstand

Mark Ruppert

Mike Etzkorn,
Toby Kramer,
Chris Spellmire,
Steve Bushman

Grounds

Mike Etzkorn,
Mark Ruppert

Steve Bushman,
Mike Schmerge,
Doug Roediger,
Kevin Turner

Horticulture

Larry Kill

Chris Spellmire,
Toby Lee

Junior Fair

Steve Turner

Herman Seffernick,
Dee Bush,
Bob Nedderman,
Kristine Flaute

Junior Fair Horses

Mark Ruppert

Kevin Snider

Rabbits & Poultry

Kevin Turner

Toby Lee

Scouts

Larry Kill

 

Security

Sherrif Al Solomon

Sherrif's Auxillary

Sheep & Goats

Dee Bush

Kevin Turner,
Toby Lee

Speed

Wayne Lybarger

Chris Spellmire,
Tom Knoch,
Ted Hasis,
Kevin Snider

Swine

Steve Bushman

Amy Felver,
Toby Kramer,
Mike Schmerge,
Kristine Flaute

P.O. Box 431 • Wapakoneta, Ohio 45895 • 419-738-2515 • Fax 419-739-7124 • www.auglaizecountyfair.org

2015 Auglaize County Fair Committees & Departments

Advertising & Publicity:

  • Fred Piehl - Chairperson

Audit & Finance:

  • Fred Piehl - Chairperson
  • Dru Meyer - Associate
  • Mike Etzkorn - Associate
  • Bob Nedderman - Chairperson
  • Wayne Lybarger - Associate

Beef Department:

  • Steve Turner - Chairperson
  • Herman Seffernick - Associate

Dairy Department:

  • Bob Nedderman - Chairperson
  • Dee Bush - Associate
  • Kevin Turner - Associate
  • Doug Roediger - Associate

Camping, Commercial Building & Exhibit Arc:

  • Wayne Lybarger - Chairperson
  • Ed Doenges - Associate
  • Tom Sharp - Associate
  • Mike Etzkorn - Associate
  • Doug Roediger - Associate

Executive & Legislative:

  • Ed Doenges - Chairperson
  • Amy Felvar - Associate
  • Mark Ruppert - Associate
  • Toby Kramer - Associate
  • Larry Kill - Associate
  • Tom Knoch - Associate

Extension Office:

  • John Smith - Chairperson
  • Beth Miller - Associate

Fine Arts:

  • Amy Felver - Chairperson
  • Dru Meyer - Associate
  • Larry Kill - Associate
  • Ed Doenges - Associate

Free Entertainment Tent:

  • Ric Hausfeld - Chairperson
  • Mark Ruppert - Associate
  • Ed Doenges - Associate
  • Tom Knoch - Associate
  • Tom Sharp - Associate
  • Bob Nedderman - Associate
  • Steve Bushman - Associate

Grandstand Entertainment:

  • Mark Ruppsert - Chairperson
  • Steve Bushman - Associate
  • Mike Etzkorn - Associate
  • Toby Kramer - Associate
  • Chris Spellmire - Associate
  • Wayne Lybarger - Associate
  • Doug Roediger - Associate

Grounds:

  • Mike Etzkorn - Chairperson
  • Kevin Turner - Associate
  • Steve Bushman - Associate
  • Mike Schmerge - Associate
  • Mark Suppert - Associate
  • Ed Doenges - Associate
  • Doug Roediger - Associate

Horticulture:

  • Larry Kill - Chairperson
  • Chris Spellmire - Associate
  • Ric Hausfeld - Associate

Junior Fair:

  • Steve Turner - Chairperson
  • Herman Seffernick - Associate
  • Dee Bush - Associate
  • Bob Nedderman - Associate

Junior Fair Light Horses:

  • Mark Ruppert - Chairperson

Rabbits & Poultry:

  • Kevin Turner - Chairperson
  • Herman Seffernick - Associate

Scouts:

  • Larry Kill - Chairperson

Security:

  • Sheriff Al Solomon - Chairperson
  • Sheriff Auxillary - Associate

Sheep & Goats:

  • Dee Bush - Chairperson
  • Ed Doenges - Chairperson
  • Kevin Turner - Associate
  • Mike Schmerge - Chairperson

Speed:

  • Wayne Lybarger - Chairperson
  • Chris Spellmire - Chairperson
  • Reed Shaner - Chairperson
  • Tom Knoch - Associate
  • Ted Hasis - Chairperson

Swine:

  • Steve Bushman - Chairperson
  • Mike Schmerge - Chairperson
  • Amy Felver - Chairperson
  • Tober Kramer - Associate
  • Bob Nedderman - Chairperson